مقاله

چاپ

چاپ افست

 چاپ

کلمه ی چاپ را به زبان انگلیسی پرینت میگویند و در اصل به اثری گفته میشود که جسم،در اثر فشار،به روی سطحی اثری باقی میگذارد.طبق این تعریف ،جای پا روی خاک و یا اثر انگشت بر روی یک کاغذ یک اثر چاپی است.
چاپ کردن ،معادل فعل انگلیسی توپرینت،به معنی فشار دادن است و منظور از آن انتقال نوشته یا تصاویر به روی کاغذ ،پارچه،یا موارد دیگر است.در مقایسه با نوشتن و یا نقاشی کردن که اطلاعات و تصاویر به تدریج به روی سطوح مورد نظر انتقال میابند،چاپ کردن در یک مرحله انجام میشود و اطلاعات از پیش آماده شده به روی سطح انتقال می یابد.
به عبارت دیگر،هدف از چاپ،به لحاظ تکنیکی ،کپی سازی تصاویر ،نقوش و مطالبی است که از طریق فشار دادن مرکب روی سطوح انجام میشود.
برای مثال اگر انگشت شست خود را به مرکب آغشته کنیم و روی کاغذ فشار بدهیم اثری درست ماندد برجستگی های روی پوست شست،به روی کاغذ منتقل میشود
به این نقش چاپ و روشی که طی آن این اثر تولید شده است چاپ کردن میگویند

چاپ

برای چاپ کردن چهار چیز مورد نیاز است:

  1. فشار: نیروی انتقال دهنده اطلاعات
  2. فرم :حمل کننده اطلاعات
  3. سطح زیر چاپ:سطح دریافت کننده اطلاعات
  4. مرکب:ماده ای که چاپ را به ظهور میرساند

بنابراین هر چقدر سطح مورد نظر برای چاپ بزرگ تر باشد نیروی بیشتری برای چاپ مورد نظر نیاز است

  • فشار نیروی وارده بر واحد سطح است

استفاده از نیروی فشار در دستگاهای چاپ میتواند شکل های متفاوتی داشته باشد

  • فرم به معنی شکل و اطلاعات نسبت به مشخصات ظاهری اشیا به کار میرود

فرم را صرف نظر از نوع مواد مورد استفاده در آن از قبیل جنس،رنگ ،و اشیا به معنی مشخصات ثابت و از پیش تعیین شده در نظر میگیرند
فرم های اداری مانند فرم ثبت نام که شکل اطلاعات را از پیش تعیین میکند همچنین ، وقتی فرم یک لباس را توصیف میکنیم نسبت به ایعاد ظاهری آن ،مانند شکل آستین،تعداد دکمه،گشادی و یا تنگی آن و غیره اشاره میکنیم ولی جنس لباس و رنگ آن در شرح فرم نمی آوریم
فرم در چاپ ، وسیله ای است که اطلاعات مورد نظر برای چاپ را به دستگاه چاپ انتقال میدهد

  • سطح: کاغذ یکی از متداول ترین و مهم ترین موادی است که چاپ روی آن صورت میگیرد

امروزه موارد دیگری همچون پارچه و سطوح پلاستیکی و شیشه ای هم مورد استفاده قرار میگیرند

  • مرکب: ترکیبی از چهار جز اصلی ،وقتی مرکب روی سطح مناسب مانند کاغد قرار میگیرد بخشی از آن به درون الیاف کاغذ وارد میشود

در این عمل مواد چسبنده ی مرکب باعث چسبندگی رنگدانه ها به یکدیگر شده اند و موجب جذب مرکب بر روی کاغذ میگردد.

چاپ فلکسی

صنعت چاپ در سیر تکامل خود مسیری طولانی را نسبت به صنعت چاپ اولیه پیموده است. بسیاری از مراحل چاپ که قبلا با نیروی باز و به صورت دستی انجام میگرفت اکنون با دستگاهای جدید و به وصورت خودکار انجام میگیرد.روش های جدید انتقال مرکب به روی کاغد باعث شده است که انواع مختلف دستگاهای چاپ برای انواع نیازهای چاپ طراحی و ساخته شوند.

تنوع کنونی در رسانه ی چاپ مدیون پیشرفت های علمی بسیاری میباشد که خود ناشی از نیاز مشتریان کارهای چاپی و نیز مسائل اقتصادی است.تمامی روشهای چاپی مورد استفاده قابل تقسیم به دو گروه کلی چ تماسی و غیر تماسی میباشند.

روشهای چاپی تماسی:

این دسته بندی بر اساس نوع فرم مورد استفاده برای چاپ میباشد.بدین معنی که اگر اطلاعات روی یک فرم ثابت مانند (بلیت) باشد روش چاپی مورد استفاده از این نوع فذم ها چاپ تماسی نام دارد.به عبارت دیگر در روش چاپی تماسی فرم چاپ از نوع سخت افزاری است.

روش های چاپی غیر تماسی:

چاپ های غیر تماسی به روش های چاپی ای گفته میشوند که فرم مورد استفاده در آن هابه صورت ثابت و سخت افزاری نیست ( مانند روش های چاپ در دستگاهای چاپ دیجیتالی/چاپگرهای رومیزی و …در این روش فرم حامل اطلاعات به صورت علائم دیجیتالی به دستگاه چاپ انتقال داده میشود.ولی از این اطلاعات جهت تولید یک بلیت ثابت و همیشگی استفاده نمیشود

با ما همراه باشید تا در مقاله های بعدی درباره انوع چاپ با سرفصل های زیر بیشتر و بهتر مطالعه کنیم

انواع چاپ

۱-چاپ افست

۲-چاپ فلسکو

۳-چاپ سیلک اسکرین

۴-چاپ دیجیتال

۵-چاپ تامپو

۶-چاپ سابلیمیشن

۷-چاپ بنر

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *